A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Panama - Cestopisy

Ráj na zemi opravdu existuje - a je to tam sakra levné!

Pokud jste někdy fantazírovali o výletě na ostrůvky velikosti dvorku vaší babičky, s dokonale bílou pláží a kokosovými palmami, právě jste odhalili, kam se příště jet podívat. U pobřeží Panamy, v zapomenutém území indiánů Guna Yala se totiž nachází 378 malých ostrůvku, které jako byste vystřihli z povídek o pirátech Karibiku. Turistická horečka tam zatím nedorazila, takže ještě pořád je možné zažít autentický zážitek v dřevěných chatkách přímo na pláži a usrkávat u toho čerstvý kokos. takové Maledivy za mlada - a ani vás to tedy finančně nepoloží.

Když jsme letěli do Panamy, čekali jsme všechno, jenom ne to, co jsme nakonec čekali :-)

Co jsme tedy čekali? Burritos, tacos a další chuťové mňamky, salsu v ulicích a nádherné pláže. Nakonec se z toho splnili pouze ty nádherné pláže, a i to vlastně náhodou. Panama je totiž místo, kde národním pokrmem bude asi hamburger a hotdog, protože přesně toto můžete koupit na každém kroku. První tacos jsme objevili asi až po týdnu, v zastrčené vesničce někde v horách. Ale o této části dovolené nebudu psát, nikoho by nezajímala.

O čem se vyplatí psát, je ta část Panamy, kterou jsme objevili až nakonec, a do které jsme původně neměli vůbec v plánu cestovat - ostrovy [San Blas Panama](https://www.sanblas-gunayala.com). Zmého pohledu nejhezčí ostrovy na světě.

San Blas islands

A to už jsem jich pár viděl. Není to pouze však pouze o bílých plážích, je to o té pohodě a klidu, který se tam dá zažít, zejména mimo hlavní sezonu. Jen si to sami představte - houpete se v hamace, v ruce držíte čerstvě otevřený kokos a sledujete nádherné tyrkysové moře pár metrů od vás. Vánek vás příjemně zchlazuje, čtete si knížku a občas zvednete oči, abyste se pokochali pohledem na okolí. Když se rozhodnete projít ostrov dokola, zvládnete to pomalou chůzí za 9 minut. Nic vás nežene ani neruší, protože na ostrovech není signál a tedy ani internet.

Pohoda na pláži

Cože? Není internet??? Ano, to je ta nádhera. Nemusíte pracovat, nemusíte sjíždět instagram nebo facebook. Můžete se bavit s kamarády nebo s novými lidmi z celého světa, můžete si číst, můžete se koupat, anebo jen nechat mysl plavat a dívat se do dáli. Můžete si ten pocit bez výčitek užít. A pokud se vám to líbí, tak vás potěší i to, že tady není elektřina - resp. je, ale pouze večer a za poplatek. Nemáte tedy ani nějaké nutkání vytahovat notebooky nebo tablety. Prostě jen užíváte moře a přírody.

Pláž na San Blas

Na kolik by taková dovolená vyšla? Pokud už se předem děsíte, můžete být v klidu. Zatím co jinde jsou lidi za takovouto krásu ochotni platit desítky až stovky tisíc Kč, tady vás týden dovolené může vyjít na méně než 10.000 Kč, když nepočítám letenku. Jak je to možné? Indiáni si totiž za pobyt berou v přepočtu asi 850 Kč za noc, v ceně toho navíc už máte 3 jídla denně. A ne jen tak obyčejná jídla - zpravidla to co místní příroda dala, tedy třeba čerstvě ulovené rybičky nebo chobotnici, případně raka a k tomu rýži, batáty nebo i brambory. Tedy týden v ráji = méně než 6000 Kč + cesta. Jako zadarmo :-) Cesta dělá ve skutečnosti největší položku, dopravit se na ostrovy a zajet pak zpátky do Panama City vyjde v přepočtu něco kolem 2500 Kč, takže jezdit tam ne 1 den se až tak nevyplatí, lepší je vzít najednou několik dní.

A koho by nebavilo být jenom na jednom místě, může podniknout s místníma výlety na okolní ostrovy. Mají už nějaké osvědčené tours nachystány, ale když dáte dohromady skupinu, vezmou vás prakticky kamkoliv chcete. Klidně i do místní vesnice nebo naopak do džungle nebo na jejich posvátný hřbitov na pevnině.

Výlet na 3 islas

San Blas jsou božím místem, pokud dokážete ocenit autenticitu místa a těšit se z toho, že nemáte internet a ani jen signál, že chodíte spát i vstávat brzy a že jíte co příroda dala. Potom vás nerozhodí, když zrovna neteče sladká voda ve sprše, jelikož musejí zajet na pevninu nabrat novou nebo že vám do sklenice od coca-coly naleze mlsný gekon :-) Naopak, není to vhodné místo pro ty, kteří musejí mít komfort - pokud se bojíte přírody, preferujete lepší hotely, musíte mít denně horkou vodu nebo internet na každém rohu. Ale na druhou stranu, pokud byste tam patřili, tak už jste asi dávno přestali číst, nebo ne? :-)

Ubytování San Blas

No a pro ty z vás, které to tak láká jako nás - jak se tam dostat? Cest je mnoho, my jsme se s indiány domluvili, že jim tam budeme pomáhat sehnat další cestovatele z Česka a pokud tedy chcete, booknout si místo můžete i přes nás http://www.sanblas-gunayala.com . Na sdílenou chatku stačí napsat většinou pár dní předem, pokud chcete ale privátní, je lepší dříve, ne vždy jsou k dispozici.

Rodina Inů pak za vámi pošle svůj/najatý džíp, který vás v 5 ráno vyzvedne u vašeho hotelu/bytu a zaveze vás do přístaviště. Mějte sebou pas, jelikož San Blas leží v autonomním území domorodců Guna Yala, kteří mají vlastní hranici a bez pasu vás nevpustí. Džípy vás vyloží v malém místním přístavišti, kde cca do půl hodinky dorazí lodě místních rodin a vyzvednou vás z lavičky, označené jejich jménem (v případě bookingu z uvedeného webu to bude lavička označená jako „Ina“). Pak s vámi vyrazí na cca hodinovou cestu na ostrůvek, kde se ubytujete a cca za hodinku a půl už na vás bude čekat první oběd. Pokud budete mít štěstí uvidíte i delfíny nebo želvy.

Potkáte hodně nových lidí z celého světa

No a zbytek už je na vás - jaké si to uděláte, takové to budete mít :-) Snad dodám, že většina lidí jezdí na max 3 dny, protože se bojí být tak dlouho bez technologií - v takovém případě můžete nechat kufry na hotelu/hostelu v Panama City (často vám to zdarma pohlídají těch pár dní) a vemte si sebou jen menší batohy. My jeli na 10 dní a klidně bychom snesli o 20, ale třeba jsme výjimky. Nezapomeňte si sebou zabalit dost vody (na místě je na prodej, ale poměrně dražší) a případné laskominy nebo pití. Na místě sice koupíte malou plechovku koly nebo piva za 1,5 USD, sedmičku rumu asi za 20 USD a taky nějaké čipsy nebo sladkosti, ale je levnější si to přivézt.

Pokud máte dotazy, napište na mail uvedený na webovce a rád vám odpovím :-)

další cestopisy
Fotoalba
albumimgjFUod89a

San Blas islands

24.02.2020
Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@